تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

عينک دوست داشتني من

  عينک دوست داشتني من

  عينک ، عصا، سمعک جزو آن دسته از لوازم جانبي محسوب مي شود که سريعا ذهن انسان را به دوران سالخوردگي و کهولت مي برد. اما اين لوازم ، حتما مربوط به دوران خاصي از زندگي انسان نيست ؛ چرا که در دوران کودکي هم گاهي اين گونه وسايل نقش بسيار مهمي در حيات اجتماعي فرد دارد. عينکي ها زمان کودکي خود را از ياد نمي برند. بنا بر تجويز دکتر چشم پزشک مي بايست تا مدتي عينک به چشم بزنند و دنيا را از پشت شيشه هاي مربع يا دايره وار ناظر باشند ؛ اما اين مساله گاهي با خنده و استهزاي ديگر بچه ها به معضلي ناراحت کننده مبدل مي شود و خاطره تلخي از آن روزها مي سازد.
  بعضي از کودکان عينک زدن را دوست دارند ، اما بسياري آن را خسته کننده مي دانند و از آن متنفرند. وظيفه شما به عنوان پدر يا مادر اين است که به کودکانتان بفهمانيد ، عينک وسيله اي براي مشاهده بهتر پيرامونشان است.
  براساس آمارهاي موجود يک نفر از هر 4 کودک دانش آموز و يک نفر از هر 20 کودک کوچکتر از سن مدرسه داراي نوعي مشکل بينايي است.
  چشمان کودک بايد پس از تولد ، سپس در 4 سالگي و پس از آن به طور دوره اي معاينه شوند. در طول سالهاي رشد نيازهاي بينايي يک کودک در هر 6 ماه تغيير مي کنند.
  اگر کودکي که به عينک نياز دارد ، از کاربرد آن خودداري کند ، مشکلات زيادي برايش پيش مي آيد. ممکن است بخواهد عينک را بشکند يا براي هميشه آن را کنار بگذارد ، ولي در اصل نبايد انتخابي براي کودک باقي بماند. هر جا مي رود و هر کاري که انجام مي دهد ، عينک بايد همراهش باشد. اين يک مسووليت براي يک کودک خردسال است. در نتيجه شما بايد اهميت عينک زدن را به او بياموزيد و او را به استفاده از آن تشويق کنيد.

  آموزش همراه با آگاهي

  اولين قدم ، تشويق کودکي است که به عينک نيازمند است ، زيرا کودک به حمايت و تشويق شما نياز دارد. همچنين احساس کودک را درباره اين مزاحم دريابيد. اين مساله اهميت دارد که کودک ، هنگام استفاده از عينک احساس خوبي نسبت به خودش داشته باشد. تصوري مثبت ايجاد کنيد. در حالي که هنوز از عينک استفاده نکرده است ، آن را به صورت اتفاقي خاص جلوه دهيد.

  کودک را در انتخاب عينک شرکت دهيد، اگر او عينکش را دوست داشته باشد ميل بيشتري براي استفاده از آن خواهد داشت

  کساني را که عينک به چشم دارند و کودک آنها را مي شناسد و دوستشان دارد ، به او نشان دهيد (چه در حضور آنها و چه در تلويزيون). کاري کنيد تا او مانند يک دختر يا پسر بزرگ عينک بزند و در گردش بيرون از خانه آن را به ديگران نشان دهد. به عنوان تشويق ، ترتيبي دهيد تا با کودکي که هميشه عينک به چشم دارد ، بازي کند. تجربه را با کتاب تقويت کنيد. کتابهاي فراواني درباره تجارب کودکان با عينک نوشته شده است. اين کتابها مي توانند بسيار مفيد باشند. کودک را در انتخاب عينک شرکت دهيد.
  اگر به اندازه کافي بزرگ باشد ؛ مي تواند در انتخاب عينک به شما کمک کند تا از ميان انواع گوناگون آن ، يکي را برگزيند. اگر کودک عينکش را دوست داشته باشد ، ميل بيشتري براي استفاده از آن خواهد داشت. سعي کنيد يک بند چرمي که پشت سر کودک محکم مي شود ، به عينک وصل کنيد اين جزو اضافي براي کودکاني که مدام عينکشان را از چشم برمي دارند ، بسيار مفيد است. افزون بر اينها شيشه هاي پلاستيکي هم موجود هستند که هنگام ورزش يا بازي مطمئن تر و امن تر است.

  رفتار با عينک

  او را براي برخورد با کساني که ممکن است مسخره اش کنند آماده کنيد. براي مقابله با متلک هاي اجتناب ناپذير درباره عينک راه حل هايي پيش پاي کودک بگذاريد. موقعيت را بازسازي کنيد و درباره پاسخهاي دفاعي فکر کنيد. از شخصيت هاي معروف که عينک مي زده اند ، براي کودک تعريف کنيد ، تا در موقع لزوم الگوهايي براي خود داشته باشد.
  يک نظام حمايتي خلق کنيد. با معلمش درباره نيازهاي احتمالي کودک صحبت کنيد. ممکن است نزديک تر نشستن به تخته سياه برايش مناسب تر باشد. گاهي کمک يک معلم در مقابله با متلک هاي ساير دانش آموزان بسيار مفيد است ، بويژه درباره کودکان خردسالي که عينک مي زنند ، مصاحبت با کودکي مانند خودشان ، بحثهاي کلاسي درباره فايده هاي عينک ، مطالعه کتابهاي مناسب در کلاس يا دعوت از يک چشم پزشک براي سخنراني در کلاس مي تواند راه را هموارتر سازد.

  کارت هاي تشويقي

  کودک را تحسين کنيد. به او بگوييد از اين که به طور مرتب عينک مي زند ، چقدر خوشحال هستيد. اگر کودک هر روز براي يک مدت مشخص ، مرتب عينک بزند براي تشويق اجازه دهيد به سينما برود ، يا کتاب جديدي براي خواندن داشته باشد (در اينجا پاداش از نوعي است که به نحوي با بينايي کودک مرتبط باشد). با استفاده از يک جدول ، کودک را تقويت کنيد. هر بار که کودک به طور صحيح عينک مي زند ، يک ستاره در جدول بگذاريد. منظور از نحوه صحيح عينک زدن آن است که کودک هنگام مطالعه براي نگاه کردن به تخته سياه هنگام تماشاي تلويزيون يا هميشه از عينک استفاده کند. اگر کودک به مدرسه مي رود ، مي توانيد يک دسته کارت يا قطعاتي کاغذي براي معلمش بفرستيد ، تا شما را از وضعيت کودک در مدرسه آگاه کند. براي مثال روي کارت ها مي توانيد بنويسيد: «مادر عزيز، مريم امروز در تمام مدت عينک به چشم داشت و کار بزرگي انجام داد».کارتها را جمع کنيد ، تا وقتي به تعداد مشخصي رسيدند ، به او يک هديه بدهيد.  منبع: پروين نظري نژاد (شبکه اجتماعی خدمات پژشکی طب بوک)


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 28 آذر 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161026
 • بازدید امروز :204922
 • بازدید داخلی :18593
 • کاربران حاضر :170
 • رباتهای جستجوگر:333
 • همه حاضرین :503

تگ های برتر